سوال های متدوال درباره هوش تجاری دیکام

سوالات متداول درباره هوش تجاری

هوش تجاری به زبان ساده یعنی جمع آوری تمام اطلاعات داخلی یک شرکت مثل اطلاعات مالی و حسابداری ، خزانه، انبارداری ، فروش و مشتریان ،  تولید و غیره … سپس مرتب کردن و تحلیل آن اطلاعات .

 

اطلاعات پس از مرتب شدن توسط نرم افزار  هوش تجاری تحلیل و پردازش می شوند. شرکت ها با تحلیل اطلاعات داخلی می توانند به عملکرد تمام واحد ها نظارت دقیق داشته باشند و برای افزایش بهره وری ، کاهش هزینه ها ، رشد درآمد و در یک کلمه توسعه و رشد آن شرکت  اقدام کنند.

اکسل نرم افزار محبوب و همکاره ای است که در تمام شرکت ها و ادارات استفاده می شود و کاربرد های زیادی هم دارد .

 

اما تفاوت هوش تجاری با اکسل در چیست و چرا نرم افزارهایی مثل اکسل پاسخگوی نیاز های شرکت ها نیستند ؟

 

 • استفاده از اکسل برای بررسی و تحلیل اطلاعات نیاز به صرف زمان و نیروی انسانی بالایی دارد و به همین دلیل بهره وری آن پایین است .

 

 • اطلاعات باید توسط اشخاص در جداول اکسل ثبت شوند

 

 • با اکسل نمی توانید حجم زیادی از اطلاعات را مدیریت کنید

 

 • فایل های اکسل باید به صورت دستی آپدیت شوند .

 

 • برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات باید فایل های اکسل را برای دیگران ارسال کنید

 

 • هر کس که به فایل اکسل دسترسی داشته باشد به تمامی اطلاعات آن دسترسی دارد

 

 • نمایش اطلاعات در اکسل به صورت جدول صورت می گیرد

 

 • حجم زیادی از اطلاعات داخل نرم افزار های عملیاتی شرکت ها مثل حسابداری ذخیره می شوند و انتقال آنها به اکسل و استفاده از این اطلاعات مشکلات خود را دارد

 

در طرف مقابل

 

 • هوش تجاری به صورت اتوماتیک و در لحظه اطلاعات را پردازش می کند و به شما نمایش می دهد در نتیجه دسترسی به اطلاعات و گزارش گیری با چند کلیک ساده و به سرعت انجام می شود. کافی است یک بار داشبورد و نمودار های مورد نیاز خود را بسازید و سپس به راحتی و هر روز از آن ها استفاده کنید.

 

 • هوش تجاری محدودیتی در حجم یا نوع اطلاعات مورد استفاده ندارد و هر نوع اطلاعاتی از هر بخش از شرکت شما با هر حجم و اندازه ای قابل استفاده در هوش تجاری دیکام است.

 

 • می توانید روی تمام کامپیوتر ها و دستگاههای موبایل و تبلت به اطلاعات دسترسی داشته باشید و با بقیه اعضای شرکت به اشتراک بگذارید

 

 • هر کاربر تنها به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی دارد

 

 • امکان دسترسی و مشاهده به اطلاعات مختلف در آن واحد وجود دارد.

 

 • اطلاعات به صورت جدول ،نمودار و داشبوردهای تعاملی نمایش داده می شوند. و استفاده کنندگان از نرم افزار در شیوه و نوع نمایش اطلاعات انتخاب های زیادی دارند.

 

تفاوتی ندارد در چه صنفی فعالیت دارید تولید کننده هستید یا خدماتی را ارائه میکنید ، شرکت های خصوصی و یا سازمان های دولتی همگی امکان استفاده موثر از هوش تجاری را دارند

بله ،اندازه شرکت ، تعداد پرسنل و یا گردش مالی اهمیتی در بکارگیری هوش تجاری ندارد و  شرکت دیکام پلن های قیمت گذاری و ارائه خدمات مخصوص شرکت های کوچک و متوسط را نیز ارائه می دهد.

نرم افزار های مالی و حسابداری موجود در بازار به صورت سنتی گزارشات محدود و خاصی را به شرکت ها ارائه می دهند . پروسه گزارش گیری زمان بر است و محدودیت های فراوانی بسته به نوع نرم افزار  حسابداری مورد استفاده در شرکت شما، وجود دارد.

هوش تجاری دیکام امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد که نرم افزار حسابداری قادر به ارائه آن نیست. ما بیش از 110 نرم افزار مالی و حسابداری مختلف موجود در کشور را بررسی کرده ایم و به نقاط ضعف و قوت آنها اشراف کامل داریم .

با شنیدن کلمه داشبورد ممکن است به یاد داشبورد خودرو بیفتید. تصور شما  کاملا  درست است . همان طور که داشبورد داخل خودرو اطلاعات ماشین مثل سرعت ، دور موتور و غیره را به ما نشان می دهد  داشبورد هوش تجاری نیز اطلاعات داخلی شرکت را به نمایش می گذارد .

 

داشبورد مجموعه ای از نمودار ها است که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و اطلاعات مرتبط به هم را  نمایش می دهند .

برای مثال داشبورد فروش اطلاعات مربوط به فروش شرکت و داشبورد انبار اطلاعات انبار داری را نشان می دهد.

 

Kpi  یا شاخص کلیدی عملکرد

 

عقربه های داخل داشبورد خودرو شاخص هایی مثل سرعت و دور موتور یا میزان سوخت را نشان می دهند . این شاخص ها برای بررسی عملکرد خودرو مهم هستند. در داخل هر شرکت نیز شاخص هایی وجود دارد که برای درک وضعیت شرکت باید آنها را بررسی و تحلیل کرد . داشبورد های اطلاعاتی این شاخص ها را به شما نشان می دهند .

 

برای مثال شاخص های مالی می توانند مواردی مثل درآمد ناخالص سالیانه یا سود خالص ماهانه و هفتگی باشند.

هوش تجاری دیکام به انواع پایگاه داده از قبل SQL Server , My SQL , Oracle  متصل می شود و می تواند از فایل های اطلاعاتی مثل Excel , XML   و TXT  نیز به عنوان منبع داده استفاده کند.

با توجه به اینکه اشخاص و دپارتمان های مختلف در داخل یک شرکت  نیاز های اطلاعاتی متفاوتی دارند و دسترسی آنها به اطلاعات باید از قبل تعیین شده باشد. تقسیم بندی کاربران استفاده کننده از هوش تجاری دیکام به چهار گروه کاربری کلی انجام می پذیرد

 

 

کاربران عادی ( Standard User)

 

 کاربرانی که به صورت عادی و روزانه از سیستم استفاده می کنند و قابلیت مشاهده اطلاعات  به شکل داشبورد و گزارش را دارند . بیشترین حجم کاربران در یک سازمان مربوط به این دسته است و تنها به اطلاعات مربوط به خود دسترسی دارند. نوع اطلاعات و داشبوردهای  در دسترس آنها از پیش تعیین شده است.

 

کاربران پیشرفته ( Power User) 

می توانند به منابع داده متصل شده، دسته بندی و ابعاد جدیدی در داده ها تعریف کنند و داشبورد ها و گزارشات مورد نظر خود را بسازند . این کاربران به محیط استدیو دیکام دسترسی دارند

 

کاربر توسعه دهنده (Developer User)

علاوه  بر اختیارات کاربران پیشرفته  و دسترسی به محیط استدیو دیکام این کاربران می توانند مکعب های  مختلف داده را نیز بسازند .

 

مدیران سیستم (System Administrator)

مدیریت حساب ها ، گروه ها و پروژه ها را بر عهده دارند و می توانند نرم افزار را سفارشی سازی کرده یا توسعه دهند .

لیست امکانات هوش تجار دیکام را در این صفحه مشاهده کنید 

تمام اطلاعاتی که در شرکت ذخیره می شود و در دسترس است را می توان در نرم افزار هوش تجاری دیکام مورد استفاده قرار داد.

داشبورد های مربوط به دپارتمان های مختلف شرکت و داشبورد های تولید و مدیران ارشد از جمله داشبورد های قابل ساخت هستند.

خیر ، لایسنس نرم افزار به شرکت طرف قرار داد واگذار می شود و پس از انجام پیاده سازی ، نرم افزار هوش تجاری کاملا در اختیار شرکت دریافت کننده قرار می گیرد و هر نوع داشبوردی قابل دسترسی و ایجاد است.

business man confusing

سوالات بیشتری دارید؟

برای یافتن  پاسخ سوالات خود با بخش فروش ما تماس بگیرید یا برای مشاهده دمو نرم افزار درخواست دهید

دیکام همراه مطمئن شما

برای مشاهده دمو محصولات ، درخواست همکاری و یا مشاوره  فرم زیر را پر کنید