هوش تجاری و نرم افزار های در دسترس- چرا دیکام ؟

شاید نیازی نباشد تا درباره اهمیت هوش تجاری و کاربرد گسترده آن در تولید ، خدمات و صنعت سخن گفت، اگرچه در گذشته  اهمیت این موضوع در کشور ما تا حد زیادی مغفول مانده بود اما در سال های اخیر توجه شرکت ها و سازمان های داخلی به استفاده از ظرفیت نهفته اطلاعات بیشتر شده است .

 

افزایش بهره وری یکی از دغدغه های هر شرکت و سازمان است . خصوصا در شرایط فعلی بازار استفاده از تمام ظرفیت یک شرکت ، کاهش هزینه ها و گسترش حداکثری در بازار تحت پوشش  باید اولویت اول شرکت های ایرانی باشد .

 

 استفاده از تمام پتانسیل های درونی شرکت ها  بدون اشراف کامل اطلاعاتی به مجموعه داخلی ، زنجیره تامین و بازار مصرف ممکن نیست. بنابراین می توان  ادعا کرد که اهمیت فوق العاده  و ارزش افزوده ایجاد شده توسط هوش تجاری در شرایط فعلی بسیار بیشتر از شرایط عادی است.

 

در حال حاضر نیاز به استفاده از روش های نرم افزاری در جهت سهولت بخشیدن به عملکرد شرکت ها به شدت حس می شود اما راهکار های مطمئن و پایداری که پاسخگوی نیاز های داخلی باشند زیاد نیستند و دایره انتخاب در این حوزه  بسیار محدود است .

چرا هوش تجاری دیکام
power bi logo

خوب و بد هوش تجاری در ایران

شرکت های زیادی در سطح بین المللی خدمات و راهکارهای هوش تجاری را ارائه می کنند اما هوش تجاری  را در ایران با نرم افزار معروف شرکت مایکروسافت یعنی Power BI  می شناسند.

 

در حال حاضر Power BI به واسطه امکانات خوب خود و توانایی های شرکت مادر بخش بزرگی از بازار بین المللی را در اختیار گرفته است. اما داستان Power BI  و سایر نرم افزار های هوش تجاری معروف  در ایران کمی متفاوت است .

 

در حال حاضر شرکت ها و حتی اشخاصی به شکل منفرد نسبت به راه اندازی و  ارائه هوش تجاری از طریق  Power BI  اقدام می کنند  اما بررسی ها نشان می دهد این پیاده سازی ها در بسیاری از موارد  موفق نیستند یا حداقل انطور که انتظار می رود موثر واقع نمی شوند و ارزش افزوده مورد انتظار را برای شرکت های متقاضی  ایجاد نمی کنند .

 

علت چیست ؟ چرا  هوش تجاری بر اساس  نرم افزار های معروف در  کشور ما جای خود را باز نکرده است؟

استفاده از نرم افزار های موجود چه معایبی دارد ؟

نرم افزارهای رایگان و قفل شکسته

 به علت تحریمهای ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات، شرکت های معروف ارائه کننده هوش تجاری از جمله ، مایکروسافت ، کولیک ، تبلیو ، سای سنس ، سپ و غیره حضور رسمی در بازار کشور ندارند .

 

پس نرم افزار های ذکر شده چگونه در ایران استفاده می شوند ؟

 

ارائه دهندگان این نرم افزارها در ایران معمولا از نسخه های رایگان ( مثل  Power BI) و یا نسخه های قفل شکسته آنها استفاده می کنند .

 

 فارق از اینکه آیا این کار اخلاقی  است یا نه (و ما هم قصد نداریم وارد این بحث بشویم )  امکانات اصلی این نرم افزار ها از دسترس کاربران ایرانی خارج است .

 

 استفاده کنندگان از نرم افزار های رایگان و قفل شکسته با نسخه ای پر از محدودیت روبرو هستند که استفاده موثر از هوش تجاری را با مشکل مواجه می کند  .

عدم دسترسی به شرکت ارائه دهنده نرم افزار

یکی از سوالاتی که باید از ارائه دهندگان نرم افزار های هوش تجاری در کشورمان پرسید رابطه  قانونی آنها با شرکت ارائه کننده  نرم افزار است .

 

 در واقع هیچ رابطه دو طرفه ای بین آنها و شرکت هایی مانند مایکروسافت یا تبلیو وجود ندارد .

 

به علت نبود این رابطه پشتیبانی  از محصول و خدمات مرتبط  را نمی توان از شرکت های توسعه دهنده نرم افزار ( مثل مایکروسافت ) انتظار داشت .

 

 به عبارتی استفاده از نرم افزار هوش تجاری مثل power bi  قانونی نیست و شرکت مایکروسافت هیچ تعهدی در قبال استفاده کنندگان ایرانی ندارد.

عدم ثبات و امنیت سرمایه گذاری

در استفاده از راهکارهای خارجی علاوه بر محدودیت ها باید به بحث امنیت سرمایه گذاری توجه ویژه ای داشت . استفاده از نرم افزار های رایگان مثل پاور بی آی  به سیاست های کلی شرکت مایکروسافت بر می گردد .

 

 در صورت تغییر در سیاست گذاری  مایکروسافت  درباره شرایط استفاده رایگان یا تغییر در  API   نرم افزارها ، استفاده کنندگان داخلی با چالش جدی روبرو خواهند شد و تمام سرمایه گذاری و زمان صرف شده برای پیاده سازی این راهکار به هدر خواهد رفت .

 

بنابراین پیش از بکارگیری نرم افزار های خارجی باید به تغییرات احتمالی در آینده و از دسترس خارج شدن خدماتی که در حال حاضر وجود دارند توجه داشت .

نبود دانش و تخصص کافی در ارائه دهندگان

در کنار محدودیت هایی که ذکر شد یکی از مشکلات حال حاضر در کشور نبود تجربه کافی در حوزه تجمیع داده و کار با پایگاه های اطلاعاتی است .

 

برای مثال شرکت مایکروسافت در تمام جهان شرکای رسمی دارد که کار تجمیع داده و پیاده سازی هوش تجاری را انجام می دهند . اما متاسفانه در کشور ما این مورد  بعضا توسط افراد و به صورت آزمون و خطا انجام می پذیرد .

 

این موضوع خود باعث افزایش نرخ شکست در پروژه های هوش تجاری شده است .

Logo

مزیت هوش تجاری دیکام ( آبرنگ ) در چیست ؟

تجربه قوی در آماده سازی داده

شرکت دیکام بیش از 12 سال سابقه در کار با انواع پایگاه های داده و نرم افزار های کاربردی ( حسابداری ، CRM ، BPMS  و … ) را در کارنامه خود دارد . 

 

ما بیش از یک دهه با صنعت پخش در تعامل بوده ایم در این مدت به بیش از 110 پایگاه داده از نرم افزار های مختلف داخلی و خارجی متصل شده ایم  و راهکار نرم افزاری خود ( دستیار بازاریاب ) را برای این بخش از صنعت توسعه داده ایم .

 

گزاف نیست اگر بگوییم داده را می شناسیم و در کار با آن تجربه ای کامل داریم

 

data prep
BI

آبرنگ نرم افزاری بومی و توسعه پذیر

هوش تجاری آبرنگ محصولی کاملا داخلی است که خط به خط توسط تیم فنی دیکام نوشته شده است .

 

ما به مشتریان خود این اطمینان را می دهیم که نرم افزاری پایدار و متناسب با نیاز روز  را در اختیار آنها بگذاریم تا بدون دغدغه از آینده تمام امکانات یک راهکار هوش تجاری را تجربه کنند . 

 

هوش تجاری آبرنگ با در نظر گرفتن خواست بازار توسعه ای مداوم دارد و به صورت دائم به روز رسانی خواهد شد تا امکانات جدیدی  را در اختیار شما قرار دهد.

پشتیبانی موثر و نقشه راه کامل

پیاده سازی هوش تجاری نیاز به همراهی کامل و قوی ارائه کننده نرم افزار دارد. پیاده سازی هوش تجاری یعنی مدیریت تغییر و تغییر در یک سازمان یا شرکت با نصب یک نرم افزار اتفاق نمی افتد .

 

 تغییر در تمام جنبه های فعالیت شرکت نیاز به ایجاد فرهنگ سازمانی دارد و بدون همکاری میان ارائه دهنده نرم افزار و دریافت کننده خدمت پروژه استقرار هوش تجاری به سرانجام موثر و مطلوب نخواهد رسید .

 

در بعد فنی با توجه به بومی بودن نرم افزار آبرنگ پاسخگوی تمام نیازهای مشتریان خود هستیم . در زمینه پیاده سازی هوش تجاری از زمان امکان سنجی در کنار شما خواهیم بود تا با برنامه ریزی  دقیق شما را در مسیر تبدیل شدن به یک شرکت داده محور همراهی کنیم . 

helping customer

دیکام همراه مطمئن شما

برای مشاهده دمو محصولات ، درخواست همکاری و یا مشاوره  فرم زیر را پر کنید