قابلیت ها و امکانات هوش تجاری دیکام

امکانات هوش تجاری دیکام

آبرنگ، نرم افزار هوش تجاری دیکام

آبرنگ ، نرم افزار هوش تجاری ساخت شرکت دیکام است که  برای تحلیل اطلاعات ،گزارش گیری و ساخت داشبورد های تعاملی استفاده می شود  . 

امکان استفاده از آبرنگ  برای تمامی  شرکت ها و سازمان ها در هر  اندازه ( از شرکت های کوچک تا سازمان های بزرگ ) وجود دارد .   در ادامه به  برخی از قابلیت ها و امکانات این نرم افزار به صورت خلاصه پرداخته ایم.

NEW SC 01

پلتفورم

نرم افزار بومی

در حال حاضر راهکار های هوش تجاری  موجود در کشور بر بستر نرم افزار های خارجی ارائه می شوند. به دلیل تحریم ها و عدم ورود شرکت های توسعه دهنده این راهکارها به کشور این نرم افزار ها در قالب  نسخه های رایگان یا کرک شده و  توسط اشخاص و شرکت هایی ارائه می شوند  که هیچ ارتباط یا دسترسی به توسعه دهنده اصلی نرم افزار ندارند.

در نتیجه بسیاری از قابلیت ها و امکانات موجود در بستر نرم افزار های هوش تجاری خارجی قابل استفاده در داخل کشور نیست و پروژه های زیادی در حوزه هوش تجاری و تحلیل داده به دلیل همین محدودیت ها و یا اجرا توسط اشخاص غیر متخصص با شکست مواجه می شود .

 

هوش تجاری آبرنگ محصولی بومی و تولید شده در شرکت پدیده ارتباطات پویا ( دیکام )  است .  با توجه به این موضوع  در تمام مراحل پیاده سازی و اجرای پروژه هوش تجاری پشتیبانی فنی دیکام همراه و در کنار شماست تا موفقیت پروژه را تضمین کند . 

توسعه پذیری

هوش تجاری  آبرنگ بر بستر استدیو قدرتمند و منعطف دیکام طراحی و ساخته شده است  و با توجه به این موضوع ، امکان به روز رسانی و توسعه پذیری نرم افزار بر اساس خواست مشتریان وجود دارد . 

 

به عبارتی نرم افزار آبرنگ با توجه به نیاز های موجود در بازار به روز شده و قابلیت های جدید به ان اضافه می گردد 

مولتی پلتفورم بودن

نرم افزار هوش تجاری آبرنگ  قابلیت  اجرا بر روی انواع سیستم های عامل   موجود در بازار (WIN, iOS , Linux)  و نیز سیستم عامل های مورد استفاده در تبلت ها و گوشی های هوشمند ( Android & iOS) را دارد 

 

به عبارتی کاربران می توانند از طریق تمام دستگاه ها  اعم از دسکتاب و پرتابل  در تمامی ساعات شبانه روز  و از هر مکانی،  بدون محدودیت  به اطلاعات خود  دسترسی داشته باشند.

داشبورد مدیریتی

داشبوردها از جمله روش های جایگزین برای گزارش گیری سنتی هستند که علاوه بر مزایای ذاتی بسیاری از معایب  جدول های گزارش را ندارند .

 

به طور خلاصه  داشبورد شکلی از مصور سازی داده  است که   برای  درک راحت تر اطلاعات و  نظارت بهتر بر امور مهم یک شرکت استفاده می شود. استفاده از داشبورد باید به ارائه اطلاعات صحیح  به مخاطب مناسب با روش درست و در کمترین زمان ممکن  منجر شود.

 

داشبورد ها معمولا در یک صفحه جای می گیرند و  از چند نوع  متفاوت  از نمودار  ها ، گراف ها  ، نقشه یا دیاگرام های  سفارشی  تشکیل شده اند  (دقیقا مثل یک پازل ) اگر هر قطعه  این پازل را بخشی از اطلاعات مهم شرکت در نظر بگیریم یک داشبورد شامل چندین تکه به هم  چسبیده پازل است که تصویری از  فعالیت های  شرکت  را به ما ارائه می کند .

 

در تصویر زیر یک داشبورد فروش را مشاهده می کنید که شامل نمودار  فروش بر اساس کالا و نیز توزیع فروش بر روی نقشه است  . 

داشبورد نقشه فروش دیکام

ساخت داشبورد های سفارشی

داشبورد ها کارایی بالایی در مشاهده و تحلیل اطلاعات داخلی یک شرکت دارند . اطلاعات بر روی داشبورد  به  شکل زنده توسط نرم افزار هوش تجاری نمایش داده می شود. به دلیل اهمیت فوق العاده این ابزار  لازم است تا ساخت و استفاده از داشبورد ها آسان باشد . 

 

محیط کاربری ساده و کاربر پسند 

 

یکی از اهداف اصلی ما در طراحی این نرم افزار ( آبرنگ ) ایجاد محیطی ساده و کاربر پسند بوده است. به صورتی که افراد غیر فنی و کاربرانی که دانش تخصصی در حوزه داده و اطلاعات ندارند نیز به سادگی و با کمترین آموزش بتوانند داشبورد های مورد نیاز خود را طراحی و از آنها به صورت موثر استفاده کنند . 

 

هوش تجاری آبرنگ امکان ساخت داشبورد های اختصاصی را تنها با چند کلیک ساده  برای شما فراهم می کند.

 

با استفاده از :

 • محیط کاربر پسند ( user friendly) 
 • استفاده از ابزار درگ اند دارپ (Drag and Drop) برای ساخت داشبورد ها 
 • طیف وسیعی از نمودارها  و تصویر سازی متنوع   
 • و محیط طراحی داشبورد  مخصوص  تبلت و گوشی های هوشمند

می توانید  داشبورد های سفارشی و شخصی سازی شده   را به راحتی  برای شرکت و سازمان خود  طراحی کرده و بسازید . 

ویدئو ساخت نمودار

 ساخت یک نمودار فروش تنها با چند کلیک و در کوتاه ترین زمان ممکن 

00:00
00:00

کنترل کامل بر اطلاعات

داشبورد ها به شما اجازه می دهند تا کنترل کاملی بر اطلاعات دریافتی داشته باشید . با استفاده از فیلتر های مختلف می توانید داده ها را بر اساس زمان یا بر اساس ابعاد داده ( مثلا ابعاد فروش مثل نوع کالا، دسته مشتری ، نوع فروش …) یا  مبنای دیگری دسته بندی کنید .

 

 • فیلتر کردن اطلاعات  بر اساس ابعاد  داده 
 • پیمایش به عمق   ، بالا و در راستا (  Drill-Down ,Up,Through)
 •  نمودارهای  تعاملی  ( فیلتر کردن نتایج تمام یک داشبورد بر اساس موارد انتخاب شده)

    تنها بخشی از قابلیت های نرم افزار هوش تجاری آبرنگ هستند.

نمونه داشبورد تعاملی

نمودار ها در یک داشبورد با هم تعامل دارند و اطلاعات تمام نمودارها را می توان بر اساس یک نمودار خاص (انتخاب شده ) به صورت خودکار  دسته بندی  و فیلتر کرد

پیمایش به عمق (نقشه)

00:00
00:00
00:00
00:00

نمونه ای از پیمایش به عمق اطلاعات یا دریل داون  ( وارد شدن به جزئیات  داده ها )

فیلتر کردن و دسته بندی اطلاعات

همان طور که اشاره شد در نرم افزار هوش تجاری دیکام امکان فیلتر کردن و دسته بندی اطلاعات بر اساس بعد های داده ( مثل خصوصیات کالا یا نوع مشتریان ) یا بر اساس زمان وجود دارد . 

 

دسته بندی اطلاعات بر اساس اولویت های دیگر مثل ترتیب قرارگیری ، مقدار عددی  یا حروف  الفبا  به راحتی و با چند کلیک انجام می شود

همچنین اطلاعات  تمام نمودار های داخل یک داشبورد را می توان به وسیله یک فیلتر زمانی مرتب کرد به شکلی که اطلاعات مربوط به یک بازه زمانی خاص برای یک کاربر نمایش داده شود . 

 

این قابلیت به کاربران کمک می کند تا الگوهای موجود در  اطلاعات  را شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دهند.

شاخص کلیدی عملکرد Kpi

شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) به زیان ساده متر و معیاری برای بررسی و اندازه گیری  پیشرفت کارها   و پروژه ها در یک شرکت هستند.

 

شاخص هایی که به مدیریت نشان می دهند ایا کارها انطور که باید و هدف گذاری شده است جلو می رود یا خیر .

 

با انجام هدف گذاری و تعیین kpi  ها در هوش تجاری آبرنگ  می توانید روند رشد شرکت  و سیر انجام امور در قسمت های مختلف را به طور مستمر اندازه گیری کنید و در صورت نیاز نسبت به اصلاح روند ها و یا تغییر در آنها اقدام نمایید 

 

پیش از پیاده سازی هوش تجاری و در فرایند امکان سنجی  انجام پروژه ، همکاران ما در شرکت دیکام به شما کمک خواهند کرد تا  شاخص های عملکردی ( PI) و شاخص های کلید عملکرد (KPI ) مورد نیاز شرکت خود را استخراج کنید و از آنها برای ساخت داشبورد و گزارش گیری و نظارت بر فعالیت های شرکت خود استفاده نمایید . 

 

این شاخص ها پس از اجرای پروژه هوش تجاری به صورت مداوم و دوره ای توسط متخصصان ما مورد بازبینی قرار می گیرند تا بهترین عملکرد  و بازدهی را برای شرکت شما به همراه داشته باشند. 

 

خروجی PDF

اطلاعات داشبورد و  گزارشات  را می توان   به اشتراک گذاشت و یا با فرمت های مختلف  از آنها خروجی گرفت . ( PDF, DOC  و غیره ) این خروجی ها  می توانند برای به اشتراک گذاری اطلاعات یا ارائه در جلسات مورد استفاده قرار بگیرند . 

تصویر سازی

تصویر سازی روشی برای ارائه اطلاعات عددی و متنی به شکل تصویر ( نمودار و دیاگرام ) است. انتقال و درک اطلاعاتی که مصور سازی شده اند بسیار راحت تر و سریعتر انجام می شود و امکان تحلیل داده ها را برای اشخاص در هر سطحی فراهم می اورد. 

 

هوش تجاری آبرنگ  این امکان را به شما می دهد تا تصویر سازی اطلاعات را با کیفیتی متفاوت تجربه کنید.

 

 •  طیف وسیع از نمودارهای قابل استفاده
 • نقشه و دیاگرام های سفارشی 
 • امکان شخصی سازی و سفارشی سازی تمام نمودار ها و اجزای داخل صفحه  ( رنگ ، شکل و اندازه )
 • تغییر در  تصویر سازی یک نمودار   تنها با یک کلیک
 • گرافیک قوی و انیمیشن روان 

هوش تجاری آبرنگ  طیف وسیعی از نمودارها را برای نمایش اطلاعات در اختیار کاربران قرار می دهد 

 

نمودار ها

 

 • نمودار های میله های
 • ستونی
 • خطی  
 • نقطه ای( پراکندگی)  
 • دایره ای ( Pie)
 • دونات
 • عقربه های خطی و شعاعی  … بخشی از این نمودار ها هستند .  
3 4

نقشه ها

نقشه ها ابزار های فوق العاده ای برای نمایش اطلاعات بر اساس موقعیت جغرافیایی هستند.

 

هوش تجاری آبرنگ امکان نمایش اطلاعات بر روی نقشه  و پایش به عمق اطلاعات از سطح کشوری تا نقشه های شهری (street map) را دارا است .

00:00
00:00

ماتریس N*N

ماتریس اطلاعاتی یکی از قابلیت های قوی هوش تجاری آبرنگ است که امکان گزارش گیری و ایجاد جداول داده را برای کاربران فراهم می کند.می توانید ابعاد مختلف اطلاعات را در ماتریس با یکدیگر ترکیب کنید تا گزارشات دلخواه به شکل یک جدول از آن اطلاعات استخراج شود .

 

ماتریس هوش تجاری آبرنگ از نوع N*N  است یعنی  محدودیتی در مورد ابعاد داده وارد شده توسط شما وجود ندارد. تصویر زیر نمایی از یک ماتریس داده است  که اطلاعات فروش را بر اساس میزان فروش  در بعد زمان ( نیمسال ، فصل ، ماه ، هفته در سطر ) و ابعاد فروش یعنی  گروه کالا ،فروشنده ، طعم کالا  ( در ستون ) را نشان می دهد .  

 

در ماتریس زیر  می توانید  جزئیات فروش کالا را بر اساس زمان و ابعاد انتخاب شده ببینید . 

4

سفارشی سازی

 

اجزای داخل استدیو آبرنگ قابلیت سفارشی سازی بر مبنای نیاز و خواسته کاربر را دارند . سفارشی سازی  تصویر در موارد زیر به راحتی قابل اعمال است

 

 • شکل و اندازه
 • خصوصیات ظاهری
 • رنگ اجزا و نوشته ها
 • سایه و جهت تابش نور
 • موقعیت و محل قرار گیری اجزا در صفحه

 

00:00
00:00

مولتی پلتفورم

هوش تجاری آبرنگ علاوه بر کامپیوترهای دسکتاپ امکان مشاهده اطلاعات و استفاده از نرم افزار را در تبلت ، گوشی و ساعت های هوشمند فراهم می کند .

 

اپلیکیشن دیکام

محیط مشاهده داشبورد ها از محیط اصلی استدیو مجزا است و به وسیله  اپلیکیشن خاص دیکام کاربران به داشبورد ها و اطلاعات خود دسترسی دارند.

 

در واقع کاربران عادی به محیط استدیو دسترسی ندارند و تنها می توانند داشبورد های خاص خود و اطلاعات آن را مشاهده کنند  مشاهده سطح بندی کاربران 

 

این اپلیکیشن در تمام  سیستم های کامپیوتری اعم از دسکتاپ و پرتابل  (PC,MAC,Android ) و سیستم عامل های مختلف ( win,iOS,Linux ,Android  ) قابل استفاده است . در نتیجه  کاربران می توانند در تمام ساعات شبانه روز و در هر نقطه ای که به اینترنت دسترسی داشته باشند از نرم افزار هوش تجاری اّبرنگ استفاده کرده و به اطلاعات به روز دسترسی داشته باشند.

ویدئو  محیط دیکام اپلیکیشن  

00:00
00:00

تحلیل اطلاعات

ابزار تحلیل داده

در نرم افزار هوش تجاری آبرنگ امکان انجام اعمال تحلیلی روی  نمودار ها وجود دارد . این قسمت از نرم افزار در حال توسعه است و در حال حاضر موارد زیر در دسترس کاربران است .

 

 • تعیین مقدار ثابت روی یک نمودار
 • تعیین بیشینه و کمینه روی نمودار ها
 • نمایش میانگین و درصد 

آماده سازی داده

داده های یک شرکت  پیش از انکه در نرم افزار هوش تجاری مورد استفاده قرار بگیرند باید  از منابع مختلف داخلی و نرم افزار های عملیاتی جمع آوری شده پس از پالایش و دسته بندی به صورت یکپارچه ذخیره شوند.

 

بر اساس حجم و نوع داده، متد های متفاوتی برای جمع آوری و پالایش داده وجود دارد، اما غالبا  عملیات آماده سازی و گرد آوری اطلاعات به شکل  یک انبار داده انجام می پذیرد و با توجه به نیاز های اطلاعاتی مشتری ، مکعب های داده مورد نیاز برای استفاده در راهکار هوش تجاری آبرنگ ساخته می شوند .

 

نرم افزار آبرنگ توانایی دریافت اطلاعات از پایگاه های داده  (RDBMS) و نیز از طریق فایل های حاوی اطلاعات را دارد

 

پایگاه های داده  :

 • Microsoft SQL Server 
 • MySQL 
 • Oracle 
 • Microsoft Access

 

فایل های اطلاعاتی :

 • Microsoft Excel
 • Microsoft Access
 • Comma-delimited (CSV) and other delimited text
 • XML files و …

ابزار Data Prep دیکام

اتصال به منابع داده توسط ابزار آماده سازی داده  در نرم افزار هوش تجاری آبرنگ  صورت می پذیرد .

 

آماده سازی داده توسط شرکت ارائه دهنده خدمات( دیکام )  انجام می شود اما شرکت های  دریافت کننده خدمت  در صورت نیاز می توانند با این ابزار به سادگی کیوب های مورد نیاز خود را نیز تولید کنند . 

 

 نرم افزار هوش تجاری آبرنگ  کاربر را قادر می کند تا به  جداول و پایگاه های داده    متصل شده و  عملیات آماده سازی داده  را به سادگی  انجام دهد. پس از خواندن اطلاعات کاربر می تواند مکعب های داده مورد نیاز خود را ایجاد کرده و بر اساس آن نسبت به ساخت داشبورد و گزارش گیری اقدام کند. 

محیط آماده سازی داده در آبرنگ

data cube 1
data cube 2

سطح بندی کاربران

تعیین سطوح دسترسی سازمانی به اطلاعات

با توجه به اینکه اشخاص و دپارتمان های مختلف در داخل یک شرکت  نیاز های اطلاعاتی متفاوتی دارند و دسترسی آنها به اطلاعات باید از قبل تعیین شده باشد. تقسیم بندی کاربران استفاده کننده از هوش تجاری آبرنگ به چهار گروه کاربری کلی انجام می پذیرد .

 

کاربران عادی ( Standard User)

 کاربرانی که به صورت عادی و روزانه از سیستم استفاده می کنند و قابلیت مشاهده اطلاعات  به شکل داشبورد و گزارش را دارند . بیشترین حجم کاربران در یک سازمان مربوط به این دسته است و تنها به اطلاعات مربوط به خود دسترسی دارند. نوع اطلاعات و داشبوردهای  در دسترس آنها از پیش تعیین شده است.

 

کاربران پیشرفته ( Power User) 

می توانند به منابع داده متصل شده، دسته بندی و ابعاد جدیدی در داده ها تعریف کنند و داشبورد ها و گزارشات مورد نظر خود را بسازند . این کاربران به محیط استدیو دیکام دسترسی دارند

 

کاربر توسعه دهنده (Developer User)

علاوه  بر اختیارات کاربران پیشرفته  و دسترسی به محیط استدیو دیکام این کاربران می توانند مکعب های  مختلف داده را نیز بسازند .

 

مدیران سیستم (System Administrator)

مدیریت حساب ها ، گروه ها و پروژه ها را بر عهده دارند و می توانند نرم افزار را سفارشی سازی کرده یا توسعه دهند .

 

کاربران خارج از سیستم

کاربران خارج از سازمان :

هوش تجاری آبرنگ این امکان را به شما می دهد تا اطلاعات را با طرف سوم مانند مشتریان ، تامین کنندگان یا شرکت های همکار از طریق اپلیکیشن دیکام به اشتراک بگذارید. این کاربران در قالب کاربر استاندارد تعریف می شوند و به اطلاعات مربوط به خود دسترسی دارند.

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید ؟

با ما تماس بگیرید

همکاران ما پاسخگوی سوالات شما هستند 

دیکام همراه مطمئن شما

برای مشاهده دمو محصولات ، درخواست همکاری و یا مشاوره  فرم زیر را پر کنید