6 ویژگی مهم که یک نرم افزار bi باید داشته باشد

چه نمره ای به این مطلب می دهید ؟
5/5
یک نرم افزار هوش تجاری خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ یک لیست از بایدهای نرم افزار bi برای شما آماده کرده‌ایم، با ما همراه باشید
6 ویژگی که یک نرم افزار هوش تجاری باید داشته باشد

فهرست مطالب

 کار اصلی هوش تجاری کمک به حل مشکلات کسب‌وکارها به وسیله تحلیل داده و اطلاعات است. اگر  هوش تجاری نتواند به حل مشکلات شما کمک کند استفاده از آن بی‌معنی است.  استفاده کامل از ظرفیت‌های تحلیل داده و اطلاعات به امکانات نرم افزار bi بستگی دارد. 

اگر به دنبال یک نرم‌افزار bi مناسب هستید به این سه نکته توجه داشته باشید.

به سراغ شرکت‌هایی بروید که:

 

 • نرم‌افزار آنها جوابگوی نیازهای خاص شما در حال و آینده باشد

 

 • می‌توانند در رسیدن به اهداف تجاری به شما کمک کنند

 

 • و در آخر بتوانند دو مورد بالا را تضمین کنند.

 

البته قول و تضمین ممکن است بدون پشتوانه داده شود. به همین دلیل ما برای شما یک لیست تهیه کرده‌ایم.

 

لیستی از 6 ویژگی‌ که یک نرم‌افزار هوش تجاری مناسب حتماً، باید داشته باشد.اگر می‌خواهید از هوش تجاری استفاده کنید و به دنبال یک نرم‌افزار مناسب هستید مقاله زیر را مطالعه کنید. 

 

 

 برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله نکات مهم پیش از پیاده ‌سازی هوش تجاری (BI) و شرایط بازار ایران  را  نیز توصیه می‌کنیم

ساخت داشبوردهای مدیریتی بدون محدودیت و به صورت Self-Service

نمایش‌دادن اطلاعات روی داشبورد موضوع جدیدی نیست. استفاده از داشبورد داده از 1980 میلادی (چهل سال قبل) شروع شده است. شما هم احتمالاً با داشبورد‌های استاتیک در نرم‌افزارهای عملیاتی برخورد داشته‌اید.

 

اما باید چه انتظاری از داشبورد مدیریتی، در هوش تجاری داشته باشیم؟

 

 • یک نرم‌افزار هوش تجاری خوب باید Self service باشد تا به شما امکان بدهدبدون نیاز به واحد IT داشبوردهای سفارشی را بسازید

 

 • این داشبورد‌ها باید قابل‌استفاده در سطح یک سازمان باشند.

 

 • قابلیت جستجو و کاوش در اطلاعات و پیگیری لحظه‌ای شاخص‌های عملکردی را داشته باشند ( به روز رسانی سریع)

 

نکته: در بررسی ارائه‌دهنده‌های نرم‌افزار، قیمت‌گذاری بر مبنای تعداد داشبورد را به‌عنوان زنگ خطر در نظر بگیرید. این نوع از  قراردادها شما را برای کوچک‌ترین کاری به ارائه‌دهنده نرم‌افزار وابسته می‌کند. 

 

داشبوردهای مدیریتی هوش تجاری دیکام

 

 

بنابراین، به دنبال نرم‌افزاری باشید که:

 

 • امکان ساخت داشبورد و گزارش‌های تعاملی را با چند کلیک ساده  داشته باشد.

 

 • قالب‌های آماده و نمودارهای متنوع برای مصورسازی را در اختیار شما قرار دهد.

 

 • هر نمای داده (داشبورد، گزارش …) باید قابل تنظیم و سفارشی‌سازی باشد. یعنی باید بتوانید هر نوع نموداری که می‌خواهید را به شکلی که دوست دارید در هر جای صفحه قرار دهید.

 

 • وقتی از نوع چینش صفحه مطمئن شدید، فیلترکردن داده‌ها روی داشبورد و قابلیت پایش به عمق (drill down) را تست کنید.

 

در نظر داشته باشید نرم‌افزار نباید شما را به‌هیچ‌وجه محدود کند. خصوصاً زمانی که صحبت از مصورسازی داده است. تعامل بصری با داده و تأثیر مصورسازی روی تحلیل و کاوش اطلاعات را دست‌کم نگیرید.

 

ساخت یک نمودار در هوش تجار دیکام ( برای مشاهده امکانات هوش تجاری دیکام کلیک کنید)

 

مصورسازی هوشمند داده

برای درک و فهمیدن آنچه پشت اطلاعات مخفی شده راهی بهتر از مصور‌سازی سراغ دارید؟

 

تصویرسازی هوشمند و تعاملی به کاربران کمک می‌کند اطلاعات را بهتر بفهمند. مصورسازی روش کارآمدتری نسبت به متن و جدول هست، چون شناسایی الگوها، روندها (Trends) و همبستگی ( Correlation) بین داده‌ها را ممکن می‌کند.

 

در نظر بگیرید که تمام نرم‌افزارهای هوش تجاری از مصورسازی داده استفاده می‌کنند؛ بنابراین در زمان بررسی به نکات و قابلیت‌های توجه کنید که کاوش در داده را راحت‌تر می‌کند.یک مصورسازی ایده‌آل باید تعاملی و زیبا باش همچنین قابلیت تنظیم و سفارشی کردن تمام اجزای صفحه را به کاربر بدهد.

 

هرچه تصویر‌سازی هوشمندتر باشد معنا و مفهوم را بهتر منتقل می‌کند و هر چه این انتقال بهتر انجام شود کاربران نرم‌افزار عملکرد بهتری پیدا می‌کنند. در نتیجه تعامل آنها با نرم‌افزار بیشتر می‌شود و استفاده از هوش تجاری به‌سادگی در شرکت جا می‌افتد.

 

ادغام در سیستم‌های موجود ( قابلیت های امبد و تحت وب)

فرض کنید نرم‌افزاری که از آن استفاده می‌کنید تجربه کاربری (user experience) ضعیفی را ارائه می‌دهد و کارکردن با آن عذاب‌آور است. چه اتفاقی می‌افتد؟

 

هیچ‌چیز بدتر از کارکردن با یک نرم‌افزار ضعیف یا پیچیده، و اجبار به یادگرفتن ابزارها و قابلیت‌های آن نیست. به همین دلیل است که رابط کاربری بسیاری از نرم‌افزارها شبیه به هم است. چون کاربر با آن آشنایی قبلی دارد در نتیجه لازم نیست چیز جدیدی را یاد بگیرد و کارکردن برایش راحت‌تر است.

 

در بررسی نرم‌افزار هوش تجاری دقت کنید آیا قادر است با سیستم‌های موجود در شرکت شما ادغام شود؟ چقدر قابل سفارشی‌سازی است تا شبیه به آن سیستم‌ها باشد؟ و می‌تواند به‌صورت امبد (embed) داشبوردهای اطلاعات را در اختیار شما بگذارد.

 

یک نرم‌افزار هوش تجاری قوی باید داده را از هر منبعی ترکیب و یکی کند، داده‌ها را به‌صورت یکپارچه ارائه کرده و تجربه کاربری جذابی را به کاربر منتقل کند. به عبارتی قابلیت ساخت، مشاهده، به‌اشتراک‌گذاری داشبوردهای تعاملی و تحت وب که داخل سیستم‌های موجود شما نمایش داده می‌شوند را داشته باشد.

 

استفاده از داشبوردهای تحت وب یا امبد شده برای کاربران راحت‌تر است.کار با آنها به سادگی در سازمان جا می‌افتد، مدت‌زمان کمتری برای یادگیری و آموزش نیاز دارد و کنترل، مدیریت و امنیت اطلاعات در آنها به شکل بهتری انجام می‌شود.

 

قابلیت استفاده از bi روی تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه به امری فراگیر تبدیل شده است. شرکت‌های توسعه‌دهنده هوش تجاری هم از این موضوع غافل نبوده‌اند.

 

کاربران نرم‌افزار همیشه پشت میز کار نیستند. خصوصاً مدیرانی که مسئولیت‌های متعدد دارند و یا مدام در سفر و جابه‌جایی هستند. چه چیزی بهتر از دسترسی به هوش تجاری از طریق موبایل؟ می‌توان از راه دور روند انجام کارها را دنبال کرده اطلاعات را تحلیل و با همکاران به اشتراک گذاشت.

 

نرم افزار هوش تجاری باید امکان کار روی دستگاه‌های موبایل را داشته باشد. در بررسی یک نرم‌افزار این قابلیت را از ارائه‌دهنده بخواهید. نسخه‌های ارائه شده تحت وب (HTML5) مناسب هستند. اگر از اپلیکیشن جداگانه برای نمایش روی موبایل استفاده می‌شود قابلیت‌ها و امکانات آن را بررسی کنید.

 

ببینید آیا نرم‌افزار امکان ساختن داشبورد (به طور خاص) برای موبایل را دارد. نوع نمایش داشبوردها روی دسکتاپ و موبایل و عملکرد آنها را با هم مقایسه کنید.

 

 

 هوش تجاری دیکام نسخه موبایل

امکانات تحلیلی مناسب

هر چه افراد بیشتری در شرکت شما از تحلیل داده و تصمیم‌گیری بر اساس تحلیل استفاده کنند کسب‌وکار شما هوشمندتر و موفق‌تر می‌شود.

 

برای رسیدن به یک فرهنگ داده‌محور که هر کاربر (فارغ از جایگاه سازمانی) بتواند از داده استفاده کند نرم‌افزار هوش تجاری باید بتواند قابلیت‌ها و امکانات تحلیلی را در اختیار آنها قرار دهد.

امکاناتی که:

 

 • استفاده از آن آسان باشد

 

 • قابلیت شخصی‌سازی بر اساس نیاز کاربر را داشته باشد

 

 • دقیقاً همان‌طوری عمل کند که کاربر انتظار دارد.

 

با مناسب‌سازی خروجی نرم‌افزار برای گروه‌های متفاوت، نرم‌افزار به همه کاربران اجازه استفاده از تجزیه‌وتحلیل را می‌دهد بدون اینکه عملکرد آن با مشکل مواجه شود.

 

اگر تنوع کاربران در کسب‌وکار شما زیاد است (مدیران عامل، مدیران میانی، تحلیلگر کسب‌وکار، تحلیلگر داده، توسعه‌دهنده و …) در هنگام بررسی و انتخاب به توانایی نرم‌افزار در برآورده‌کردن نیازهای هر یک از این کاربران توجه کنید.نرم‌افزار باید بتواند قابلیت‌های تحلیلی را بسته به نیاز برای تمام آنها برآورده کند.

 

امکانات مورد نیاز کاربر تحلیگر هوش تجاری

امکانات مورد نیاز کاربر تجاری bi

پیاده‌سازی و استقرار آسان و ایمن

بسیاری از اوقات دپارتمان‌های یک شرکت از سیلوهای داده (data silo ) استفاده کرده و به‌صورت مستقل و جدا از همکار می‌کنند. این موضوع همکاری درون‌سازمانی را به‌شدت مخدوش می‌کند.

 

در این شرکت‌ها نه‌تنها هر کس بر اساس داده‌ها و تجربه‌های خودش تصمیم می‌گیرد؛ بلکه هم‌زمان تصمیمات سایر همکاران و واحدها را بر همان اساس نقض می‌کند.وقتی یک منبع واحد برای داده وجود ندارد همسوسازی داخلی در شرکت با مشکل مواجه شده و معمولاً شرکت‌ها در این شرایط به‌جای رشد درجا می‌زنند.

 

برای جلوگیری از این وضعیت به دنبال نرم‌افزاری باشید که امکان پیاده‌سازی در یک سازمان مدرن را داشته باشد. نرم‌افزاری که به‌سادگی استقرار پیدا کند، امکان مدیریت ایمن و کنترل راهکارهای تحلیلی بر اساس استاندارهای واحد IT شرکت را داشته باشد و بتواند تمام دپارتمان‌ها را در یک راستا قرار دهد.

 

اگر به زبان ساده جمله بالا را بازگو کنیم؛ یعنی نرم‌افزار آن‌طور که شما می‌خواهید قابل‌پیاده‌سازی و مدیریت باشد. قرار است شما نرم‌افزار را مدیریت کنید نه نرم‌افزار شما را!

 

هر کاری که می‌خواهید انجام دهید (استفاده از قابلیت ابری یا نصب روی شبکه محلی یا …) به دنبال نرم‌افزاری باشید که فرایند کنترل و نگهداری را ساده کند و پایش عملکرد، اطمینان از سلامت سیستم، مدیریت انتشار محتوا و کنترل نسخه (version control) را به صورت یکپارچه در اختیار شما قرار دهد.

 

جمع‌بندی پایانی

 

 • هدف اصلی هوش تجاری کمک به حل مشکلات کسب‌وکارها از طریق تحلیل اطلاعات است.

 

 • ارائه‌دهنده نرم‌افزار هوش تجاری باید شما را در رسیدن به اهداف کسب‌وکار یاری کند.

 

 • نرم‌افزار باید جوابگوی نیازهای امروز و فردای شما باشد و ارائه‌دهنده بتواند این موضوع را تضمین کند.

 

 • نرم‌افزار هوش تجاری باید امکان ساخت داشبوردهای سفارشی را به شما بدهد.

 

 • باید مصورسازی هوشمند، متنوع و سفارشی را در اختیار بگذارد.

 

 • قابلیت ادغام در سیستم‌های موجود به‌صورت امبد و تحت وب را داشته باشد

 

 • امکان استفاده روی تلفن همراه را داشته باشد.

 

 • امکانات تحلیلی مناسب را در اختیار همه کاربران قرار دهد.

 

 • پیاده‌سازی و استقرار آن ایمن و راحت باشد.

 

 

 

درباره نویسنده

behnam iranpour

behnam iranpour

i'm a creative content producer and writer at Decom Company, a full time learner and part time writer who is in love with creating new things
دسته بندی مطالب وبلاگ
مقالات جدید
محبوبترین مقالات
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیکام همراه مطمئن شما

برای مشاهده دمو محصولات ، درخواست همکاری و یا مشاوره  فرم زیر را پر کنید 

همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت

دیکام همراه مطمئن شما

برای مشاهده دمو محصولات ، درخواست همکاری و یا مشاوره  فرم زیر را پر کنید 

همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت

دیکام، اولین نرم‌افزار هوش تجاری ایرانی